Jak se založila Ženská asociace
V sobotu 7.2.04 byla v Praze v klubu Lávka uspořádána ustavující konference k založení České ženské golfové asociace. Účast byla vzhledem k celkovému počtu 3600 registrovaných golfistek poměrně malá. Celkem bylo přítomno 85 golfistek. Především to byly zástupkyně moravských klubů, které přijely hromadně autobusem, stejně jako členky klubu z Mariánských Lázní. Což bylo celkem pochopitelné, protože mezi hlavními organizátorkami byly paní Stavařová z Kořence a paní Keplová z Mariánských Lázní. Účast členek z ostatních českých klubů byla mizivá.
Předsedající sdělily, že za každý golfový klub v republice bude hlasovat jedna důvěrnice, která bude reprezentovat všechny členky tohoto klubu. Přípravný výbor proto předem rozesílal po klubech pozvánky na tuto konferenci. Ovšem, zřejmě i kvůli zimnímu období, kdy dění v klubech ustává, nebyla široká členská základna vůbec informována a tak se na Lávce sešly golfistky, které se většinou o konání konference dozvěděly buď přímo od jejích organizátorek a nebo z doslechu víceméně náhodou.
Po zahájení schůze byly rozdány stanovy a k těmto proběhla poměrně rušná diskuse. Některé přítomné poukazovaly především na to, že i když je na konferenci zastoupeno 37 klubů, nemají přítomné členky těchto klubů mandát hlasovat jménem ostatních členek, protože žádná jednání k tomuto v klubech neproběhla. Hodně připomínek se vzneslo z tohoto důvodu ke stanovám, které předmětné sdružení presentovaly jako zastřešující asociaci všech hráček golfu v České republice a nárokovaly si příspěvek na činnost z České golfové federace pro svůj provoz. Řada připomínek se týkala toho, že ustavující schůze proběhla za účasti pouze 33 hráček přítomných na turnaji v rakouském Lengenfeldu a tato listina je brána jako ustavující listina ženské golfové asociace, přestože tento záměr organizátorek nebyl nikde předem avizován a některé přítomné golfistky se podivovaly nad tím, proč o myšlence založení asociace nebylo hovořeno již v Mariánských Lázních, kdy byla účast na turnaji více než dvojnásobná. K tomuto bodu vystoupila i jedna z členek stávajícího přípravného výboru, která prohlásila, že s ohledem na praktiky panující kolem založení asociace se za svůj podpis na ustavující listině dnes již stydí.
Některé vystupující vyjádřily názor, že taková asociace není v současné době nutná vzhledem k tomu, že ženy mohou v České republice hrát golf bez omezení, aniž by byly někde sdružené. Oproti tomuto vystoupila paní Kropáčová, která si pro změnu zavzpomínala na léta komunismu a řekla, že v té době byly ženy velmi omezovány a že je nutné se sdružit. Na to reagovala paní Amara Zemplinerová svým vystoupením, kdy hovořila o tom, že naopak v dnešní době jsou ženy respektovány a pod hlavičkou ČGF i plně representovány. Zástupkyně ČGF paní Stillerová přítomné informovala, že podobná asociace historicky existuje pouze v Anglii, kde byl ženám zamezen svého času přístup na hřiště a do klubů. Také sdělila přítomným, že není v zájmu ČGF kohokoli financovat.
Poté právnička přípravného výboru sdělila, že předmětná schůze vlastně ani není zakládající konferencí celostátní ženské golfové asociace ale konferencí soukromého dobrovolného sdružení a slovo " asociace " se do názvu dostalo z angličtiny. Následovně pojmenovala všechny vystupující, které měly připomínky proti způsobu zakládání asociace " nezvanými sudičkami ", což bylo vzhledem k pozvánkám rozesílaným na kluby velmi zarážející. V průběhu jednání byly najednou změněny i podmínky pro hlasování a bylo řečeno, že nebudou hlasovat jednotlivé delegátky za každý klub, nýbrž všechny přítomné. Jako hlavní bod se hlasovalo o tom, zda sdružení založit nebo nezaložit. Názory se rozdělily. Řada přítomných poté odešla vzhledem k tomu, že o členství v takovémto soukromém sdružení neměly zájem a také proto, že byly vyzvány, aby pro svůj záporný názor opustily místnost.
Jako další bod programu bylo ohlášeno schválení stanov, volba do výboru a ostatní body dle programu. A nyní došlo k velikému překvapení právě těch golfistek, které hlasovaly pro založení, neboť jim bylo sděleno, že nesmí volit a hlasování se jich netýká, neboť hlasovat mohou pouze ty hráčky, které podepsaly listinu v Rakousku. Pro úplnost dodáváme, že hlasování se takto mohlo zúčastnit pouze 25 žen ze všech přítomných golfistek. V průběhu dalšího jednání a hlasování však vyšlo najevo, že Czech ladies golf association, jak zní celý název, již je založena a zaregistrována u Ministerstva vnitra, jako sdružení již má i IČO a jako sídlo je zde uvedeno sídlo České golfové federace v Praze 5, Strakonické ulici (tento údaj je veřejně k dispozici na internetových stránkách www.mvcr.cz - občanská sdružení). Rozladění přítomných hráček z řad nových zájemkyň o budoucí členství bylo veliké, neboť si kladly otázku, co měla znamenat předchozí fraška s hlasováním, když bylo vše již předem naplánováno a dohodnuto. A proč vlastně vůbec byly na konferenci pozvány. A takto "demokraticky" byla vedena celá konference a toto jednání je velikým zklamáním pro hráčky, kterým se zpočátku myšlenka založení ženské asociace líbila.
Pro úplnost dodáváme, že datum zápisu tohoto sdružení do registru je již 21.11.2003, tedy dva a půl měsíce před konáním tzv. "Ustavující konference". Tato skutečnost byla též zamlčena při všech jednáních, která proběhla od tohoto data, hlavně však při jednání v Erpetu se zástupcem federace panem Karlem Vopičkou, které bylo dne 18.1.2004. Při tomto jednání se totiž hovořilo hlavně o tom zda vůbec asociaci založit nebo ne a členky přípravného výboru asociace tuto závažnou skutečnost vůbec nesdělili.
Největší protesty jsou však vznášeny proti názvu, neboť dle mínění mnoha golfistek je předčasné, aby si toto sdružení hned od začátku osvojovalo již trochu zavádějící název Česká ženská golfová asociace a osobovalo si právo " zastřešovat navenek všechny aktivity kolem dámského golfu " jak již presentují na svých internetových stránkách. Je mnoho hráček, které s tímto sdružením nechtějí být v kontaktu a nepřejí si, aby je zastupovalo a třeba jen nepřímo jednalo jejich jménem. Nechť si rozvíjí své aktivity, ale stále jednají jen za pár desítek členek a ne širokou ženskou golfovou veřejnost. Turnaje, které jsou pro letošní rok naplánovány jako turnaje asociační jsou však turnaji, které byly loňský rok organizovány pod názvem Czech Lady Open paní Stavařovou a je to tedy převedení jejích již probíhajících turnajů pod zřejmě výhodnější hlavičku Ženské golfové asociace, která měla dle původních navrhovaných stanov získávat příspěvky na svoji činnost z dotací České golfové federace. Mimo těchto turnajů však budou vždy existovat ještě i jiné ženské golfové turnaje, které nebudou pod hlavičkou tohoto sdružení a hráčky si sami vyberou, kterých turnajů se chtějí zúčastnit, zrovna tak, jako ukáže čas, zda se bude nově založené sdružení i nadále rozvíjet.
V Praze dne 10.2.2004
Marcela Chrpová
místopřesedkyně
Stáhnout článek v PDF formátu